Linki sponsorowane

Jak spłacić zaległe kredyty? – pomoc dla zalegających z ratami

Dzisiejsze trudne pod względem finansowym czasy, ostro dają popalić kredytobiorcom. Tym mniejszym, którzy posiadają jeden, bądź kilka drobnych kredytów. Jak i tym z większymi zobowiązaniami.  Często wychodzimy z siebie, aby móc do banku wpłacić należne mu raty. Zdarza się jednak tak, że dosięga nas sytuacja kryzysowa, kiedy nie ma środków na spłatę kredytów. Co wtedy? Ważna jest szybka rekcja kiedy wiemy, że nie jesteśmy w stanie wywiązać się z obowiązujących terminów i dat.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

1.    NEGOCJOWAĆ Z BANKIEM
Ważne jest, aby nie unikać banku, a postarać się o jakąś ugodę, która usatysfakcjonuje dwie strony. Można postarać się o wydłużenie okresu kredytowania, a tym samym zmniejszenie rat. To tak zwana restrukturyzacja, za którą należy bankowi zapłacić. Ale ostatecznie może nam się to opłacić, skoro nadal spłaty będą dokonywane terminowo.
Baki udzielają też tak zwanych „wakacji kredytowych”, czyli odłożenie kilku spłat na późniejsze miesiące.
Pamiętaj, że negocjacje z bankiem są także możliwe wtedy, kiedy kredyt został przekazany do windykacji! Warto więc uprzedzić bank o możliwych opóźnieniach i ustalić jakieś inne kwoty na spłatę, ponieważ ten być może zrezygnuje z naliczania opłat windykacyjnych. Tym samym dużo zaoszczędzisz. Bo sam monit może wynieść około 15 zł, telefon – 10 zł, a wizyta windykatora aż 50 zł. Ominięcie tych opłat z pewnością pomoże szybciej wyjść z trudnej sytuacji.

2.    UBEZPIECZENIE
Warto sprawdzić, czy dany kredyt był objęty ubezpieczeniem? Większość banków obligowała do wykupu ubezpieczenia w trakcie zawierania umowy. Jeśli straciłeś pracę i była to umowa na czas nieokreślony, dużym prawdopodobieństwem jest, że zaistnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia. Jeśli jesteś tymczasowo bądź trwale niezdolny do pracy, jeśli posiadałeś takie ubezpieczenie to też bank pomoże Ci w roszczeniu ubezpieczenia.

3.    ZAMIANA KREDYTU NA INNY
Możesz dotychczasowe kredyty zamienić na jeden inny. Tzw. konsolidacja. Kredyt taki pozwoli wydłużyć okres spłaty i tym samym pomniejszyć ratę. Wydłużając spłaty o kilka lat niestety koszta mogą wzrosnąć, ale jeśli ma to uratować domowy budżet i zapewnić spokojny sen, na pewno warto postarać się o kredyt konsolidacyjny. Banki z reguły wymagają, aby konsolidowane kredyty były płacone terminowo. Jeśli zdarzyły Ci się opóźnienia możesz zwrócić się do instytucji pozabankowych, które udzielają kredytów bez sprawdzania w BIK-u.

4.    UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Swoją trudną sytuację możesz zgłosić do Sądu, ogłaszając tzw. upadłość konsumencką. Niewypłacalność może bowiem nastąpić z nienależnych od dłużnika powodów. Sąd w takim wypadku może rozłożyć spłatę długów na okres do 5 lat (max. na 7 lat – w wyjątkowych wypadkach). Jeśli ogłosisz upadłość, wierzyciele nie mogą od tej pory naliczać żadnych dodatkowych opłat i odsetek.

M.W.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*