Linki sponsorowane

Na co zwracać uwagę w umowie kredytowej? Co trzeba sprawdzać?

Umowa o kredyt – na co uważać? Kiedy decydujesz się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, udajesz do banku i wypełniasz wniosek kredytowy, a następnie cieszysz, że wydał on pozytywną decyzję – pamiętaj, że pozostaje Ci jeszcze do podpisania umowa. Nie zawsze jest ona napisania językiem zrozumiałym dla każdego, dlatego nie warto składać podpisu pod czymś, co jest dla nas niezrozumiałe.

Zanim zdecydujemy się zawrzeć umowę z bankiem powinniśmy dokładnie przeczytać każdy punkt, sprawdzić czy nie zawiera ukrytych haczyków i wszystko co tak ładnie wyglądało w zestawieniu, czyli niskiego oprocentowanie, marża oraz prowizja, jest przez nią potwierdzone. Zdarza się, że w umowach banki zawierają tak zwane klauzule niedozwolone, albo też przepisy, które mogą sprawić, że ostateczny koszt kredytu będzie znacznie wyższy niż to zakładaliśmy na samym początku. Dlatego tez nie bagatelizujmy sprawy, jeśli chodzi o podpisanie umowy kredytowej. Tym bardziej, że przecież zaciągamy zobowiązanie finansowe, które przyjdzie nam później spłacać latami.

Jeśli nie wiesz na co powinieneś zwracać szczególną uwagę podczas czytania umowy kredytowej, przeczytaj poniższy artykuł. Kiedy już udajemy się na spotkanie w celu podpisania umowy wcale nie musimy od razu składać podpisu pod dokumentami. Zgodnie z prawem, umowę możemy zabrać do domu, zapoznać się z nią szczegółowo, a następnie na spotkaniu z przedstawicielem banku zapytać o rzeczy, które wzbudziły nasze wątpliwości, których nie jesteśmy pewni.

Przede wszystkim nie możemy wierzyć na słowo ani przedstawicielowi banku, ani tez doradcy finansowemu we wszystko co mówią. Po pierwsze – sprawdzać! Pomijając oczywiście samo czytanie umowy, co powinno być najważniejsze. Każdy kredytobiorca powinien dokładnie sprawdzić czy to co mówił doradca finansowy odnośnie kredytu jest zgodne z prawdą i zawarte w umowie.

Oprócz sprawdzenia wysokości rat kredytowych, które przyjdzie nam spłacać co miesiąc, uwagę powinniśmy zwrócić również na okres na jaki udzielany jest kredyt, sprawdzić czy wcześniejsze dane dotyczące oprocentowania, wysokości marży oraz prowizji się zgadzają. Istotne jest również czy bank daje nam możliwość czasowego zawieszenia spłacania rat czy tez szybszej spłaty kredyty – bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Ważna jest dokładna analiza tego, co składa się na całkowity koszt kredyty. Dopiero jeśli wszystkie te rzeczy się zgadzają, a treść umowy jest nam znana i akceptujemy ją możemy z czystym sumieniem złożyć swój podpis na umowie kredytowej.

3 myśli nt. „Na co zwracać uwagę w umowie kredytowej? Co trzeba sprawdzać?”

  1. na co zwracać przede wszystkim uwagę czytając umowę kredytową? nie jestem obeznany w paragrafach, więc nie wiem co jest najważniejsze i gdzie może być haczyk… na dodatek te wszystkie umowy są pisane tak trudnym językiem że nie można tego zrozumieć 🙁 pomóżcie!
    jacek kłodzko

  2. W umowach kredytowych nie podoba mi się to, że są one tak długie i zawiłe. Zwykle to co najbardziej podejrzane, znajduje się na końcu, ludziom nie chce się czytać i podpisują jakieś niestworzone rzeczy. Ostatnio był taki przypadek w Koszalinie że oskubali faceta na grubą kasę, bo podpisał taki „pakt z diabłem”. Nie pamiętam tylko nazwy firmy…

  3. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule odpowiadam krótko: należy uważać na klauzule niedozwolone. Wiem, co mówię, bo jestem właścicielem sklepu internetowego z galanterią skórzaną. 2 miesiące temu dostałem pozwy sądowe i 12 tys. zł kary do zapłaty! Ostrzegam wszystkich, którzy są narażeni na skutki występowania zapisów niezgodnych z prawem, które występują w regulaminach i umowach. Polecam Wam ten blog: klauzuleniedozwolone.pl/blog/klauzule-niedozwolone-plaga-w-polskim-e-handlu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*